Class B Super Section Pairings

Posted on August 12, 2012 by CJ Siewert

The eight Class B Sections have wrapped up play and the 16 teams remaining are set for Super Sections, beginning Friday, August 17 at 6:00 p.m.

Here are the locations, dates, times and pairings for the Super Sections:

Note: All Championships Games are at 1:00 p.m. Sunday, not noon (brackets are updated).

Red Wing | Bracket – updated 8/15/12

Contact: Dan Plein 651-235-4606, redwingmall@redwing.net

Friday, August 17

Game 1: 6:00 p.m. – No. 1 Duluth vs. No. 2 Red Wing

Game 2: 8:30 p.m. – No. 1 Cold Spring vs. No. 2 Eagan

Saturday, August 18

Game 3: 1:00 p.m. – Two losers from Friday

Game 4: 4:00 p.m. – Two winners from Friday (winner to State)

Game 5: 7:00 p.m. – Winner Game 3 vs. Loser Game 4 (winner to State)

Sunday, August 19

Game 6: 1:00 p.m. – Championship Game (if necessary game immediately following)

Elko | Bracket – updated 8/15/12

Contact: Terry Fredrickson 952-461-2604 or 612-919-3984, vikterfred@aol.com

Friday, August 17

Game 1: 6:00 p.m. – No. 1 Dundas vs. No. 2 Forest Lake

Game 2: 8:30 p.m. – No. 1 Coon Rapids vs. No. 2 Sauk Rapids

Saturday, August 18

Game 3: 1:00 p.m. – Two losers from Friday

Game 4: 4:00 p.m. – Two winners from Friday (winner to State)

Game 5: 7:00 p.m. – Winner Game 3 vs. Loser Game 4 (winner to State)

Sunday, August 19

Game 6: 1:00 p.m. – Championship Game (if necessary game immediately following)

Shakopee (Prior Lake hosting Games 3 and 4) | Bracket – updated 8/15/12

Contact: Brannon Weigel 612-578-4362, Prior Lake – Integra PL Hardball Hotline 952-226-3800

Friday, August 17

Game 1: 6:00 p.m. – No. 1 Victoria vs. No. 2 St. Michael

Game 2: 8:30 p.m. – No. 1 Austin Greyhounds vs. No. 2 Moorhead

Saturday, August 18

Game 3: 1:00 p.m. – Two losers from Friday @ Prior Lake

Game 4: 4:00 p.m. – Two winners from Friday @ Prior Lake (winner to State)

Game 5: 8:00 p.m. – Winner Game 3 vs. Loser Game 4 (winner to State) – note start time is 8:00 p.m. to accomodate travel back to Shakopee

Sunday, August 19

Game 6: 1:00 p.m. – Championship Game (if necessary game immediately following)

Chaska | Bracket – updated 8/15/12

Contact: Bob Roepke 612-414-1284

Friday, August 17

Game 1: 6:00 p.m. – No. 1 Isanti vs. No. 2 Chaska

Game 2: 8:30 p.m. – No. 1 Mankato vs. No. 2 Austin Blue Sox

Saturday, August 18

Game 3: 1:00 p.m. – Two losers from Friday

Game 4: 4:00 p.m. – Two winners from Friday (winner to State)

Game 5: 7:00 p.m. – Winner Game 3 vs. Loser Game 4 (winner to State)

Sunday, August 19

Game 6: 1:00 p.m. – Championship Game (if necessary game immediately following)

Admission prices: $5 for Adults, $4 for Seniors, $2 for students

Notes: No. 1 seed is home team for first round – teams that were not home in first round will be in the second – coin-flip if needed.

Check out additional content below